Jak czyścić podłogi drewniane i laminowane?

Rate this post
Jak czyścić podłogi drewniane lub laminowane? Czy jest jakaś różnica między metodami czyszczenia tych dwóch powierzchni? Który środek czyszczący do podłóg drewnianych jest najbardziej odpowiedni i nie uszkodzi materiału? Jeśli masz wątpliwości, jak prawidłowo czyścić podłogi w domu, przeczytaj nasze wskazówki dotyczące sprzątania.
Znajdziesz tu najodpowiedniejsze produkty i metody czyszczenia podłóg drewnianych i laminowanych. Nasze sugestie pokażą Ci, jak utrzymać podłogi w czystości i jak nowe. Pamiętaj, aby przed użyciem zawsze przeczytać instrukcje na etykiecie każdego produktu, nosić rękawiczki, aby chronić skórę, i utrzymywać dobrą wentylację pomieszczenia podczas czyszczenia.

Czysta podłoga to ogromna różnica dla Twojego domu. Na rynku dostępna jest szeroka gama środków czyszczących, które pozostawiają podłogi lśniące i pachnące świeżością.

Jak czyścić podłogi drewniane

Aby utrzymać drewnianą podłogę w dobrym stanie, należy o nią dbać. Ale nie martw się, czyszczenie drewnianej podłogi będzie łatwiejsze, jeśli zastosujesz się do poniższych wskazówek:
 • Czyszczenie podłogi z drewnianymi listwami lub deskami biegowymi należy rozpocząć od zamiatania miotłą z miękkim włosiem, tak aby nie porysować podłogi. Można też użyć odkurzacza.
 • Przetrzyj powierzchnię wilgotną szmatką. Następnie należy użyć środka dezynfekującego odpowiedniego do czyszczenia podłóg drewnianych. Sprawdź na etykiecie zalecaną ilość na wiadro wody. Zanurz ściereczkę lub mopa w roztworze, wykręć nadmiar płynu i delikatnie przetrzyj podłogę. Wysuszyć za pomocą bawełnianej ściereczki.
 • Podłogi drewniane można również wykończyć warstwą wosku. Po woskowaniu należy lekko przetrzeć podłogę miękką ściereczką flanelową. Należy przeczytać instrukcje na etykiecie wosku i stosować go zgodnie z zaleceniami.

Jak czyścić podłogi laminowane

Czyszczenie podłóg laminowanych jest stosunkowo łatwe. Jeśli zastosujesz się do poniższych prostych kroków, znajdziesz najlepszą metodę czyszczenia podłogi w swoim domu.
 • Aby wyczyścić podłogę laminowaną, należy najpierw zamieść ją miotłą z miękkim włosiem.
 • Użyj ściereczki zwilżonej roztworem 5 litrów wody i nakrętki środka dezynfekującego. Należy zapoznać się z instrukcjami podanymi na etykiecie.
 • Lekko wyszoruj podłogę, uważając, aby jej nie zmoczyć, aby nie uszkodzić. Ściereczka powinna być tylko wilgotna i dobrze wyciśnięta.
 • Nie należy woskować podłogi laminowanej, ponieważ wosk może ją zabrudzić.
Przeczytaj także:  Jak czyścić srebro, aby było jak nowe?

Więcej wskazówek dotyczących czyszczenia podłóg drewnianych i laminowanych

 • Nie należy używać produktów na bazie silikonu do czyszczenia podłóg drewnianych lub laminowanych. Silikon może tworzyć trudne do usunięcia warstwy, np. plamy na powierzchni.
 • Umieść filc samoprzylepny pod meblami, aby zabezpieczyć podłogę i zapobiec jej porysowaniu.
 • Do usuwania brudu należy unikać używania środków ściernych, ponieważ mogą one uszkodzić podłogę.
Zamiataj i czyść podłogi w domu co tydzień, aby usunąć kurz i przywrócić im blask. Jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek, Twoja podłoga będzie jak nowa.
 • Przeczytaj instrukcje na etykiecie produktu i zawsze upewnij się, że jest on odpowiedni do podłóg laminowanych lub drewnianych, ponieważ środki dezynfekujące na bazie chloru mogą pozostawiać plamy.
 • Umieść filc samoprzylepny pod meblami, aby uniknąć zarysowań podłogi.
Posty utworzone 453

Najnowsze posty

Zacznij wpisywać swoje hasło powyżej i naciśnij enter, aby wyszukać. Naciśnij ESC, aby anulować.

Powrót do góry