Jak czyścić roletę?

Jak czyścić roletę?
Dom
Rate this post

Wiele z nas decyduje się na założenie rolet na okna, aby chronić się przed promieniami słonecznymi i ciepłem. Jest jednak jedno pytanie, które wszyscy powinniśmy sobie zadać: czy czyszczę rolety we właściwy sposób? Jeśli odpowiedź brzmi „nie”, przeczytaj nasz prosty przewodnik, w którym pokazujemy, jak czyścić żaluzje – zarówno pionowe, jak i weneckie – bez uszkadzania materiałów.

Aby bezpiecznie czyścić żaluzje, należy zawsze używać właściwych produktów we właściwy sposób. Niezależnie od tego, czy chodzi o produkty przeznaczone do konkretnego materiału, czy o produkty wielofunkcyjne, zawsze najpierw należy przeczytać etykietę na opakowaniu i postępować zgodnie z instrukcjami.

Jak czyścić roletę pionową

Dobra wiadomość dotycząca żaluzji pionowych jest taka, że lamele są często pokryte zmywalną tkaniną, którą można łatwo zdjąć i włożyć do pralki, dzięki czemu żaluzje pozostają czyste i świeże jak nigdy dotąd. Jednak zawsze najlepiej jest traktować rolety jak delikatną tkaninę, aby nie uległy uszkodzeniu podczas prania i suszenia.

  • Pralka z reguły nie jest zbyt surowa dla ubrań, ale bardzo delikatne materiały mogą się zahaczać lub rozrywać, jeśli podczas cyklu prania zostaną wciągnięte przez bęben pralki. Aby chronić tkaninę, przed włożeniem do pralki należy umieścić osłony na rolety w worku do prania. Jeśli nie masz pod ręką worka na pranie, ten sam efekt osiągniesz, używając pustej poszewki na poduszkę.
  • Zawsze używaj detergentu, który nie odbarwia ani nie uszkadza tkaniny w żaden sposób. W razie wątpliwości używaj tego samego detergentu, którego używasz do prania delikatnej odzieży. Bez względu na stopień zabrudzenia osłon na rolety, zawsze używaj ilości detergentu zalecanej na metce lub etykiecie produktu, w przeciwnym razie tkanina może stwardnieć i nie zwisać prawidłowo po ponownym założeniu osłon na rolety.
  • Zawsze sprawdzaj etykiety dotyczące pielęgnacji na materiałowych osłonach na rolety, aby sprawdzić, w jakiej temperaturze producent zaleca ich pranie – zazwyczaj jest to około 40 stopni Celsjusza. Jeśli nie możesz znaleźć informacji na temat tego, co znajduje się na pokrowcach na rolety, dobrą zasadą jest pranie w temperaturze od 20 do 30 stopni, aby tkanina nie kurczyła się i nie zniekształcała.

Ważne jest, aby nie przyspieszać procesu suszenia. Suszenie pokrowców w suszarce bębnowej nie jest dobrym pomysłem, ponieważ wysoka temperatura może spowodować skurczenie się materiału, natomiast suszenie na suszarce do bielizny może być niewiele lepsze. Tkanina może być jeszcze mokra od prania, co sprawia, że jest ciężka, a ponadto istnieje ryzyko jej rozciągnięcia i lekkiego odkształcenia. O ile w przypadku zwykłych ubrań nie stanowi to zwykle problemu, o tyle w przypadku rolet o jednolitej długości może to mieć naprawdę negatywny wpływ na ich wygląd. Najlepszą metodą suszenia jest rozłożenie na podłodze kilku czystych ręczników i pozostawienie na nich pokrowców z tkaniny do całkowitego wyschnięcia.

Przeczytaj także:  Jak przeprowadzić wiosenne porządki?

Jak czyścić żaluzje weneckie

Czyszczenie żaluzji weneckich różni się od czyszczenia żaluzji pionowych tym, że zazwyczaj nie mają one osłon z tkaniny, które można prać. Zamiast tego należy umyć paski, a metody, które najlepiej to zrobią, różnią się w zależności od rodzaju materiału, z którego są wykonane.

  • Jak czyścić żaluzje drewniane – Żaluzje drewniane są zwykle najbardziej wrażliwym rodzajem żaluzji, a najlepszym sposobem ich pielęgnacji i czyszczenia jest uproszczenie. Ponieważ czyszczenie żaluzji drewnianych wodą może spowodować uszkodzenie materiału, należy je czyścić za pomocą ściereczki do kurzu lub miękkiej szczotki odkurzacza. W przypadku najbardziej uporczywych śladów, które nie dają się łatwo usunąć, powinna wystarczyć lekko wilgotna ściereczka.
  • Jak czyścić żaluzje aluminiowe – Żaluzje aluminiowe są na ogół bardzo wytrzymałe i mogą wytrzymać bardziej agresywne metody czyszczenia niż drewniane. Również w tym przypadku zawsze najlepiej jest użyć odkurzacza do usuwania kurzu z powierzchni, a następnie zająć się trudniejszymi zabrudzeniami i plamami. Ponieważ czyszczenie poziomych żaluzji aluminiowych może być trudniejsze, ponieważ poziome listwy mają tendencję do gromadzenia większej ilości brudu, dobrej jakości detergent, z wybielaczem, zdziała cuda – aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy postępować zgodnie z instrukcjami podanymi na etykiecie produktu. Nanieść na listwy i czyścić tak, jak blaty kuchenne. Pamiętaj, aby najpierw przeprowadzić próbę na małej, niewidocznej powierzchni, aby upewnić się, że używany środek czyszczący nie uszkodzi metalu.
  • Jak czyścić żaluzje plastikowe – Pod względem trwałości żaluzje plastikowe plasują się pomiędzy żaluzjami drewnianymi a metalowymi. Mogą wytrzymać więcej niż zwykłą wilgotną szmatkę, ale nie należy ich czyścić bardzo ostrymi środkami czyszczącymi. Zamiast tego napełnij miskę lub wiadro ciepłą wodą i dodaj do niej płyn do mycia naczyń. Dobrze wymieszaj, zanurz szmatkę w wiadrze i przetrzyj plastikowe listwy, aż będą ładne i błyszczące. Użyj suchej szmatki, aby upewnić się, że nie pozostały resztki mydła. Tę samą technikę można stosować do innych materiałów, np. do czyszczenia żaluzji pvc.

Czyszczenie żaluzji pionowych i weneckich jest o wiele prostsze, niż można by przypuszczać, więc jeśli chcesz chronić się przed słońcem, nie bój się wybrać żaluzji do swojego domu.

  • Rolety plastikowe należy czyścić za pomocą ściereczki z ciepłą wodą i płynem do mycia naczyń.
  • Żaluzje drewniane należy czyścić za pomocą ściereczki do kurzu, unikając kontaktu z wodą.
  • Czyść żaluzje aluminiowe przy użyciu wysokiej jakości produktu z wybielaczem.
Kategoria: Dom
Posty utworzone 453

Najnowsze posty

Zacznij wpisywać swoje hasło powyżej i naciśnij enter, aby wyszukać. Naciśnij ESC, aby anulować.

Powrót do góry