Jak czyścić ściany i listwy przypodłogowe w domu?

Jak czyścić ściany i listwy przypodłogowe w domu?
Rate this post
Czas na czyszczenie ścian lub listew przypodłogowych? Czy sądziłeś, że to będzie łatwe? Jak trudne może być czyszczenie idealnie płaskich powierzchni?
Jak wszystko, jest to tylko trochę bardziej skomplikowane, niż myślisz. Na przykład w przypadku ścian malowanych lub tapetowanych trzeba będzie zastosować inne podejście. Listwy przypodłogowe wymagają innego podejścia ze względu na ich nierówną powierzchnię. Na szczęście nasz przewodnik wyjaśnia, jak postępować w różnych sytuacjach.

Domowe sposoby, takie jak ocet, mogą spowodować niewielkie uszkodzenia, ponieważ nie są przeznaczone do tego celu. W razie wątpliwości do czyszczenia ściany należy użyć uniwersalnego detergentu.
Niezależnie od wybranej metody, należy zawsze najpierw przeprowadzić próbę na małej, niewidocznej powierzchni i postępować zgodnie z instrukcjami podanymi na etykiecie.

Jak czyścić pomalowane ściany

Pomalowane ściany są powierzchnią stosunkowo łatwą do czyszczenia. Większość farb nie zejdzie po lekkim umyciu od czasu do czasu, a do zarysowań lub trudniejszych miejsc można użyć łagodnego detergentu – pamiętaj, aby zachować ostrożność w przypadku matowych wykończeń, ponieważ czasami wymagają one innego podejścia. W razie wątpliwości należy zapoznać się z instrukcjami producenta, a przed przystąpieniem do czyszczenia całej powierzchni należy zawsze przetestować nowy środek czyszczący na małej, niewidocznej powierzchni.
Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem pracy przykryć meble, wykładziny i dywany.
  1. Zacznij od usunięcia kurzu ze ściany za pomocą ściereczki z mikrofibry lub ściereczki do kurzu. Kurz i pajęczyny są znacznie trudniejsze do usunięcia, gdy są mokre, dlatego najlepiej zająć się nimi natychmiast.
  2. Następnie należy poświęcić się plamom i zadrapaniom, ponieważ wymagają one szczególnej uwagi. Do usunięcia wszelkich zarysowań należy detergentu, postępując zgodnie z instrukcjami i zasadami bezpieczeństwa podanymi na etykiecie. Pocieraj delikatnie ślady, aż znikną. Nie należy trzeć mocno, ponieważ może to spowodować uszkodzenie lakieru.
Przeczytaj także:  Jak prowadzić recykling w domu: jakie są rodzaje recyklingu i co należy poddawać recyklingowi?
Te same zasady można stosować również na innych rodzajach powierzchni, np. do mycia ścian wykonanych z drewna. Rozwiązaniem może być także czyszczenie ścian wybielaczem, zwłaszcza jeśli są pokryte pleśnią i plamami wilgoci. Aby uzyskać najlepsze rezultaty w tego typu sytuacjach, można również wypróbować specjalne produkty.

Jak czyścić ściany pokryte tapetą

Istnieją dwa rodzaje tapet: zmywalne i niezmywalne. Tapety zmywalne można czyścić w taki sam sposób, jak ściany malowane. Istnieje jednak kilka przydatnych sztuczek, które można zastosować, aby pozbyć się plam. Pamiętaj, aby najpierw przeprowadzić próbę na małej powierzchni, a przed przystąpieniem do czyszczenia tapet zawsze zapoznaj się z uwagami i instrukcjami producenta.
Jeśli tapeta, która nie nadaje się do zmywania, jest poplamiona lub wymaga czyszczenia, należy odkurzyć ścianę i dokładnie wyczyścić poplamione miejsce. Nie należy polewać tapety wodą. Jeśli na ścianie jest np. plama z tłuszczu, można ją usunąć, podgrzewając ją. Wystarczy położyć na plamę chłonną szmatkę i delikatnie przetrzeć ją gorącym żelazkiem. Należy zachować ostrożność i stosować odpowiednią temperaturę, aby uniknąć przypalenia materiału lub tapety.

Jak czyścić listwy przypodłogowe

Czyszczenie listew przypodłogowych jest nieco mniej pracochłonne i wymaga mniejszej ilości produktów – wszystko, czego potrzebujesz, to ściereczka do kurzu, środek czyszczący, i trochę czystej wody do spłukiwania.
  1. Najpierw odkurz podłogę.
  2. Następnie delikatnie wyszoruj wybranym środkiem czyszczącym, przestrzegając instrukcji bezpieczeństwa i wskazówek podanych na etykiecie.
  3. Spłukać czystą wodą.
To jest to! Czyszczenie brudnych ścian nie musi być przykrym obowiązkiem.
  • Ściereczka z mikrofibry lub ściereczka do kurzu z piór.
  • Środek czyszczący.
  • Czysta, nieścierna gąbka.
Posty utworzone 453

Najnowsze posty

Zacznij wpisywać swoje hasło powyżej i naciśnij enter, aby wyszukać. Naciśnij ESC, aby anulować.

Powrót do góry