Jak usunąć klej z ubrań?

Jak usunąć klej z ubrań?
Rate this post
Jeśli masz małe dzieci, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą one używać klejów na bazie wody do projektów szkolnych. Powszechnie stosuje się białe kleje ze względu na ich nietoksyczność, jednak mają one tendencję do spływania wszędzie – także na ubranka małych dzieci.
Niezależnie od tego, czy Twoje dzieci mają plamy z kleju na ubraniach, czy też zdarzył Ci się taki wypadek podczas wykonywania prac ręcznych, dowiedz się, jak w prosty sposób usunąć plamy z kleju z ubrań!

Użycie domowych sposobów na pozbycie się plam z kleju z ubrań jest łatwym rozwiązaniem, ale nie zapomnij, aby po wstępnej obróbce przeprowadzić normalne pranie w pralce, używając detergentu o silnym działaniu na plamy. Przed pozostawieniem odzieży do naturalnego wyschnięcia należy sprawdzić, czy plama jest całkowicie usunięta.

Jak usunąć plamy z kleju z tkanin: klej na bazie wody

  1. Wysusz i zeskrob – pozostaw klej do całkowitego wyschnięcia (aż stanie się przezroczysty), a następnie za pomocą pędzelka o sztywnym włosiu lub końcówki sztućców zeskrob jak najwięcej kleju. W ten sposób usuniesz większość kleju, pozostawiając tylko warstwę przyklejoną do tkaniny. Nie próbuj zdrapywać kleju, gdy jest jeszcze płynny, ponieważ możesz go jeszcze bardziej rozprowadzić.
  2. Namoczyć – kleje na bazie wody dobrze reagują na mycie zimną wodą. Namoczyć odzież, całkowicie zanurzoną, na noc, aby zmiękczyć pozostałości kleju i ułatwić ich usunięcie następnego dnia. Nie należy używać gorącej wody, aby klej nie przykleił się jeszcze bardziej.
  3. Detergent do prania – wyjmij przedmiot z zimnej wody i nanieś na plamę niewielką ilość detergentu w płynie, lekko masując miejsce. Wybierz preparat skuteczny w walce z plamami z kulką dozującą, która może pomóc w obróbce wstępnej. Pamiętaj, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek produktu zawsze sprawdzić jego etykietę na odzieży.
  4. Pranie w normalny sposób – zakończ proces, wkładając ubranie do pralki w celu przeprowadzenia normalnego prania, najlepiej w temperaturze 30° (ciepła woda).
Przeczytaj także:  Jak farbować ubrania w domu: praktyczny przewodnik

Jak usunąć plamy z kleju z tkaniny: super glue

Proces usuwania superkleju z ubrań różni się nieco od poprzedniego, ponieważ nie jest to klej na bazie wody. Dlatego potrzebny będzie silniejszy roztwór niż tylko zimna woda.
Jednak przed wypróbowaniem jakiejkolwiek metody należy zapoznać się z materiałem, który jest poddawany obróbce, oraz z instrukcjami podanymi na etykiecie. W razie wątpliwości bezpieczniej jest skorzystać z porady pralni chemicznej.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak usunąć plamę z kleju do tkanin z ubrania, możesz również wykonać poniższe czynności.
  1. Suszenie i skrobanie – ponownie, pozwól klejowi wyschnąć, zanim spróbujesz usunąć go pędzlem lub końcówką sztućca. Można również lekko pocierać ubranie, jeśli tkanina nie jest delikatna. Klej Super glue ma silniejszą formułę, dlatego nie należy oczekiwać, że w tym kroku uda się usunąć jego dużą ilość.
  2. Użyj acetonu – zwykle używany do usuwania lakieru do paznokci, jest jednym z niewielu środków, które mogą usunąć superklej. Nałóż aceton na wacik kosmetyczny i delikatnie przetrzyj, aby usunąć plamę z kleju. Proces ten wymaga cierpliwości, ponieważ aceton usuwa klej warstwami. A ponieważ jest to roztwór chemiczny, niezbyt łagodny dla delikatnych tkanin, należy najpierw przetestować go na wewnętrznym szwie ubrania. Jeśli nie możesz użyć acetonu, rozważ możliwość czyszczenia na sucho.
  3. Pranie jak zwykle – ponieważ usunięcie kleju z ubrań wymaga wstępnej obróbki, pamiętaj, aby po tym procesie wykonać pranie w pralce z użyciem detergentu  który pomaga usunąć najbardziej uporczywe plamy. Przed pozostawieniem odzieży do wyschnięcia należy sprawdzić, czy plama całkowicie zniknęła. Jeśli nie, włóż ją z powrotem do pralki.
Dzięki naszym wskazówkom usuwanie kleju na bazie wody lub superkleju z ubrań stanie się łatwym zadaniem. Pamiętaj o nich, aby wiedzieć, co zrobić, gdy następnym razem dzieci wrócą do domu pokryte klejem.
  • Przed próbą usunięcia kleju zawsze należy poczekać, aż wyschnie.
  • Zakończ proces normalnym praniem w pralce, aby usunąć wszelkie pozostałości.
  • Przed praniem należy zawsze sprawdzić etykietę z informacjami o sposobie pielęgnacji odzieży. Niektóre tkaniny mogą wymagać czyszczenia na sucho.
Posty utworzone 453

Najnowsze posty

Zacznij wpisywać swoje hasło powyżej i naciśnij enter, aby wyszukać. Naciśnij ESC, aby anulować.

Powrót do góry