Jak usunąć plamy oleju z ubrań?

Jak usunąć plamy oleju z ubrań?
Rate this post
Plamy z oleju łatwo pojawiają się na ubraniach, ale na szczęście są też stosunkowo łatwe do usunięcia. Poniżej przedstawiamy wskazówki, jak w praktyczny i skuteczny sposób usunąć plamy oleju z ubrań. Dowiedz się jak!

Odzyskiwanie zabrudzonych olejem ubrań jest znacznie łatwiejsze dzięki zastosowaniu podczas prania skutecznych i niezawodnych produktów.

Jak usunąć plamy oleju z ubrań: wskazówki ogólne

 • Działaj szybko. Jeśli chcesz pozbyć się plam oleju z ubrań, pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest szybkość działania. Jak najszybsze wypranie ubrań to najlepszy sposób, aby zapobiec dalszemu wnikaniu tłuszczu w tkaninę, co utrudni jego usunięcie.
 • Przed wypróbowaniem jakiejkolwiek metody usuwania plamy oleju należy dokładnie przeczytać instrukcje na etykiecie.
 • Najlepszym sposobem na usunięcie plam oleju z ubrań jest zazwyczaj pranie ich w gorącej wodzie. Jednak przed wykonaniem tej czynności należy sprawdzić na etykiecie, czy procedura ta jest zalecana.
 • Nigdy nie suszyć w suszarce bębnowej ubrań poplamionych olejem. Gorące powietrze z pralki intensyfikuje plamy na ubraniach. Dlatego przed suszeniem w suszarce bębnowej należy sprawdzić odzież.
 • Po każdym wypadku należy usunąć nadmiar smaru za pomocą chusteczki higienicznej, papieru lub waty. Lekko naciskaj na plamę, aby wchłonąć nadmiar oleju, ale nie pocieraj.

Jak usunąć olej z ubrań: często używane przedmioty

W przypadku przedmiotów codziennego użytku istnieją pewne rozwiązania, które mogą pomóc w usuwaniu plam z tłuszczu z ubrań. Poznajcie niektórych z nich:
 • Produkty handlowe. Detergenty do prania zostały opracowane specjalnie z myślą o skutecznym usuwaniu plam z tłuszczu i oleju. Jeśli plama znajduje się na ubraniu od kilku dni, należy ją wstępnie usunąć, nakładając na plamę odrobinę płynnego detergentu. Pozostaw produkt na 10 minut, a następnie wypierz ubrania w zwykły sposób w pralce. Powtórzyć procedurę, jeśli plama nie zniknie po praniu.
Przeczytaj także:  Jak czyścić materac: usuwanie plam i nieprzyjemnych zapachów
 • Detergenty do mycia naczyń. Można je stosować jako alternatywę do usuwania plam oleju z ubrań. Choć nie są tak skuteczne jak produkty komercyjne, detergenty do zmywania naczyń pomagają rozpuścić tłuszcz z tkanin. Jeśli zdecydujesz się na tę metodę, użyj bezbarwnego detergentu do mycia naczyń, aby nie poplamić ubrań. Obróbka wstępna polega na umieszczeniu niewielkiej ilości produktu pod plamą. Delikatnie wcierać, a następnie spłukać ciepłą wodą. W razie potrzeby powtórzyć. Na koniec wypierz ubrania jak zwykle.

Jak usunąć plamy oleju z delikatnych ubrań

 1. Działaj szybko. Kluczem do tego, jak usunąć plamę oleju z delikatnych ubrań, jest jak najszybsze zajęcie się plamą, aby pomóc w jej usunięciu.
 2. Należy stosować określone produkty. Innym ważnym sposobem usuwania plam oleju z ubrań jest stosowanie detergentów odpowiednich do prania delikatnej odzieży. Przed użyciem produktu w praniu należy zapoznać się z instrukcjami na etykiecie.
 3. Czyszczenie na sucho. Jeśli odzież wymaga czyszczenia chemicznego, zaleca się oddanie jej do specjalistycznej pralni chemicznej. Przed oddaniem elementów do czyszczenia należy spróbować usunąć nadmiar plamy za pomocą szmatki lub chłonnego papieru. Nałożenie odrobiny talku, mąki lub skrobi kukurydzianej również pomoże wchłonąć nadmiar tłuszczu.
 4. Instrukcje. Przed praniem odzieży należy zawsze sprawdzić wskazówki dotyczące prania podane na metce. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, pamiętaj także o zapoznaniu się z instrukcjami dotyczącymi dozowania i stosowania, znajdującymi się na opakowaniu detergentu do prania. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek roztworu lub produktu odplamiającego należy najpierw przeprowadzić próbę na ukrytym obszarze ubrania, aby nie ryzykować uszkodzenia tkaniny.

Adrian Miśkiewicz

Posty utworzone 453

Najnowsze posty

Zacznij wpisywać swoje hasło powyżej i naciśnij enter, aby wyszukać. Naciśnij ESC, aby anulować.

Powrót do góry