Jak usunąć rdzę z powierzchni?

Jak usunąć rdzę z powierzchni?
5/5 - (1 vote)

Żelazo plus atomy tlenu (to tak, jakby powiedzieć: powietrze i woda) to rdza. Równanie jest proste, ale szkody mogą być trudne do naprawienia. Twoja cenna żeliwna patelnia, którą odłożyłeś, zanim w pełni wyschła, rower pozostawiony na dworze podczas deszczowego weekendu, chromowane krany w łazience. Co teraz?

Ponieważ pytanie, jak usunąć rdzę, może wydawać się pytaniem bez odpowiedzi, zebraliśmy kilka wskazówek, jak pozbyć się plam z rdzy na elementach żelaznych i powierzchniach chromowanych.

Dowiedz się z tego artykułu, jak usunąć rdzę z powierzchni, ale przede wszystkim zapobiegaj jej powstawaniu, stosując wysokiej jakości środki czyszczące.

Jak usunąć rdzę

  • Sól, soda oczyszczona i sok z cytryny to idealne połączenie do usuwania rdzy z żeliwnych rusztów, garnków, patelni, żelazek, powierzchni ceramicznych i porcelanowych.
  • Wymieszaj pół łyżeczki soli i/lub sody oczyszczonej z łyżeczką soku z cytryny i rozprowadź roztwór na plamie z rdzy. Kwasowość cytryny w połączeniu z innymi składnikami skutecznie działa na utlenione miejsca.
  • Przetrzeć wilgotną ściereczką, a następnie wytrzeć do sucha.

Inny domowy sposób na oczyszczenie z rdzy

  1. Napełnij patelnię ciepłą wodą i kilkoma szczyptami sody oczyszczonej, aż do uzyskania piany. 
  2. Poczekaj kilka chwil. 
  3. Wyszorować gąbką i usunąć resztki rdzy. 

4. Na zewnątrz należy przygotować pastę z łyżki stołowej sody oczyszczonej i łyżeczki wody, a następnie nałożyć ją bezpośrednio na skórę, pozostawiając na 20 minut. Spłukać i wytrzeć suchą szmatką.

5. Ułóż te patelnie na dnie z odrobiną oleju roślinnego.

Jak usunąć rdzę z powierzchni chromowanych

Baterie mają chromowane wykończenie zewnętrzne, które chroni je przed utlenianiem. Jednak wilgotne środowisko w łazience zawsze nie wytrzymuje.

Aby usunąć rdzę z chromowanych kranów i armatury oraz przywrócić im pierwotny blask, sięgnij po mleczko do czyszczenia. Mikrocząsteczki skutecznie usuwają rdzę, bez konieczności wielogodzinnego szorowania. W celu utrzymania połysku, wykończ powierzchnię suchą szmatką. A zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, pamiętaj, aby najpierw przetestować je na mniejszej powierzchni.

Przeczytaj także:  Jak czyścić srebro, aby było jak nowe?

Teraz, gdy już wiesz, jak usunąć rdzę, nie zapomnij o regularnym czyszczeniu i suszeniu tych powierzchni przy użyciu dobrych produktów. Poza tym, że opóźnia powstawanie rdzy, Twój dom zawsze będzie lśnił!

Przydatne wskazówki

  • Sól, soda oczyszczona i sok z cytryny lub napoje gazowane mogą usunąć rdzę z elementów żelaznych. 
  • Wycieranie dna żeliwnych garnków i patelni szmatką nasączoną olejem roślinnym również pomaga w usuwaniu rdzy.
Posty utworzone 453

Najnowsze posty

Zacznij wpisywać swoje hasło powyżej i naciśnij enter, aby wyszukać. Naciśnij ESC, aby anulować.

Powrót do góry