Jak usunąć wosk z ubrań?

jak usunąć wosk z ubrań
Rate this post
To prawda, że świece dodają szczególnego uroku Twojemu domowi. Ale jeśli z jednej strony tworzą pachnącą i spokojną atmosferę, to z drugiej mogą być źródłem drobnych domowych zadrażnień.
A ponieważ dla zachowania miłej atmosfery w domu zawsze warto mieć pod ręką praktyczne rozwiązania wszystkich problemów, zapoznaj się z naszymi wskazówkami, jak usunąć wosk ze świec z ubrań.

Aby usunąć plamę, należy zawsze przeprowadzić próbę na małej, niewidocznej powierzchni, na przykład odwracając ubranie do wewnątrz.

Jak usunąć wosk świecowy z ubrań: poczekaj, aż wyschnie

Pierwszym odruchem jest natychmiastowa próba usunięcia plamy z wosku, ale nie zaleca się usuwania wosku z ubrań na gorąco! Spowoduje to tylko rozprzestrzenienie się plamy i może doprowadzić do poparzenia, ponieważ temperatura topnienia wosku wynosi ponad 40°C.
W przeciwieństwie do większości plam, w przypadku których należy działać jak najszybciej, w przypadku gorącego wosku pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest odczekanie do całkowitego wyschnięcia.

Jak usunąć wosk z ubrań w 5 krokach

Aby skutecznie usunąć wosk z ubrań, wykonaj pięć poniższych kroków. Pierwsze z nich już znasz, ale mamy też wskazówki dla tych, którzy nie mają czasu do stracenia. Czytaj dalej:
  1. Pozostaw wosk do zastygnięcia. Jeśli nie chcesz czekać, dobrą radą jest włożenie tkaniny do zamrażalnika lub napełnienie mocnej plastikowej torebki kostkami lodu (najpierw sprawdź w wodzie, aby upewnić się, że nie ma w niej dziur) i przyciśnięcie do plamy, aby „zamrozić” wosk. Należy bardzo uważać, aby nie przepuścić wody.
  2. Użyj szpatułki, aby zeskrobać nadmiar wosku. Należy uważać, aby nie zranić siebie ani tkaniny. Jeśli jest to delikatna tkanina, np. jedwab, użyj łyżki lub plastikowej szpatułki.
  3. Roztopić wosk za pomocą żelazka. Uwierz nam, to świetna sztuczka! W ten sposób wosk będzie się przemieszczał z tkaniny na papier. Połóż na plamę ściereczkę lub chłonny papier kuchenny i przyłóż do niej ciepłe żelazko. Jeśli nie masz żelazka, możesz użyć suszarki do włosów lub prostownicy, ale kontroluj temperaturę. Nie należy zbliżać źródła ciepła zbyt blisko ubrania, aby go nie przypalić. W przypadku delikatniejszych przedmiotów należy zawsze używać grubszego ręcznika.
  4. W przypadku kolorowego wosku do świec należy przeprowadzić obróbkę wstępną. Jeśli wosk nie jest w tym samym kolorze co tkanina, ten krok jest bardzo ważny. Można zastosować roztwór wody i odplamiacza, pozostawiając go na kilka godzin, lub zastosować detergent bezpośrednio na plamę. Ufamy Skip Active Clean, z dodatkową mocą dla uporczywych plam. Nałóż niewielką ilość detergentu na tkaninę, używając kulki do usuwania plam, aby delikatnie wetrzeć go w tkaninę.
  5. Pierz w pralce w normalnym cyklu i temperaturze, zawsze zgodnie z instrukcjami podanymi na etykiecie. Następnie wysuszyć w cieniu.
Przeczytaj także:  Jak wyprać buty?
Jeśli pranie odzieży w domu jest niewskazane, zalecamy skonsultowanie się ze specjalistą. Pamiętaj jednak o pierwszym kroku: nie rób nic, zanim wosk nie wyschnie!

Jak usunąć wosk do depilacji z ubrań

Zastosuj te same sztuczki w przypadku wypadków z woskiem do depilacji. Zwykłe domowe sposoby, takie jak pocieranie plamy alkoholem lub acetonem, mogą uszkodzić tkaniny i usunąć z nich kolor. Zawsze przeprowadzaj test na ukrytym fragmencie tkaniny.
Posty utworzone 453

Najnowsze posty

Zacznij wpisywać swoje hasło powyżej i naciśnij enter, aby wyszukać. Naciśnij ESC, aby anulować.

Powrót do góry