Jak zorganizować garderobę?

Jak zorganizować garderobę?
Rate this post
Porządkowanie szafy powinno odbywać się regularnie – najlepiej raz w miesiącu. Jeśli pozostawisz je na zbyt długo, ubrania staną się nieładne, a na półkach i w szufladach będzie gromadził się brud. Co więcej, zaoszczędzisz czas, gdy przyjdzie pora na ubranie się. Może nawet spotka Cię niespodzianka i znajdziesz ten element, o którym nawet nie pamiętałeś, że go masz!

Kiedy porządkować szafę? Kiedy tylko możesz! Ułatwia to przechowywanie ubrań, butów i akcesoriów, a także znalezienie wszystkich elementów, które chcesz nosić.

Jak uporządkować swoją garderobę: co należy zrobić w pierwszej kolejności?

Zanim zaczniesz porządkować swoją garderobę, musisz wybrać, które elementy chcesz zachować, a które chcesz oddać lub wyrzucić. W ten sposób zyskasz też trochę miejsca w swojej szafie.
 • Wyjmij wszystko z szafy. Połóż wszystkie ubrania na łóżku, a na podłodze utwórz rząd butów.
 • Rozdziel ubrania na trzy stosy: jeden na te, które chcesz zatrzymać, jeden na te, co do których jesteś pewna, że już ich nie chcesz i jeden na te, co do których nadal nie jesteś pewna.
 • Należy udostępnić dwa duże worki. Jeden na rzeczy, które zamierzasz oddać, a drugi na te, które wyrzucisz.
 • Przymierz ubrania, co do których nadal nie wiesz, czy chcesz je zatrzymać, czy nie. Ale pamiętaj: następnym razem, gdy będziesz porządkować swoją szafę, sprawdź, czy warto było zachować te ubrania, które zdecydowałaś się zatrzymać.
 • Niektóre części garderoby nie są używane na co dzień, ale mają konotacje emocjonalne lub służą na konkretne okazje – na przykład duży płaszcz zimowy. Ubrania te nie muszą być cały czas pod ręką, więc można je włożyć do torby lub pudełka i przechowywać w dobrze wentylowanym miejscu do czasu, gdy będą ponownie potrzebne.

Jak uporządkować swoją garderobę: sprzątanie

Po opróżnieniu szafy i przed ponownym odłożeniem wszystkich ubrań na miejsce, skorzystaj z okazji i wyczyść jej wnętrze, aby zapobiec gromadzeniu się brudu.
 • Do usuwania kurzu i brudu z półek i szuflad należy używać zwykłego lub przenośnego odkurzacza. W przypadku dużych odkurzaczy niektóre modele mają jako wyposażenie dodatkowe miękką szczotkę, odpowiednią do czyszczenia wszystkich zakamarków szafy.
 • Zmieszaj odrobinę detergentu w wiadrze z wodą i za pomocą szmatki wyczyść szafę roztworem, a następnie wysusz.
 • Po oczyszczeniu i wysuszeniu wnętrza spryskaj je odświeżaczem powietrza i pozostaw na 15 minut przy otwartych drzwiach, aby zapach się unosił.
 • Jeśli w pomieszczeniu panuje wilgoć, należy również użyć środka zabezpieczającego przed pleśnią wewnątrz szafy.
Przeczytaj także:  Higiena rąk: Przewodnik prawidłowego mycia rąk

Jak zorganizować garderobę: wskazówki dotyczące przechowywania

Teraz, gdy szafa jest już czysta i ładnie pachnie, nadszedł czas, aby odłożyć wszystko na właściwe miejsce.
 • Są tam wieszaki przeznaczone do wieszania sukienek, spódnic, spodni i płaszczy. Należy więc wybrać odpowiedni wieszak do każdego rodzaju odzieży, aby uniknąć zniszczenia lub złego zawieszenia ubrań.
 • Bardziej delikatne ubrania, takie jak np. suknie galowe, powinny być przechowywane w osobnych torbach, aby zapewnić ich lepszą konserwację.
 • Uporządkuj ubrania w szafie według rodzaju i koloru. Łatwiej będzie później znaleźć poszukiwane elementy.
 • Użyj szuflad do podzielenia niektórych przedmiotów na grupy: bielizna, piżamy, stroje kąpielowe, skarpetki i sprzęt gimnastyczny.
 • Ubrania można również uporządkować zgodnie z porami roku. Jeśli jest zimno, chłodniejsze ubrania zostaw na dole półek i szuflad – i odwrotnie.
 • Inną przydatną wskazówką organizacyjną jest przechowywanie ubrań złożonych warstwowo. W ten sposób zawsze będziesz mógł zobaczyć, co znajduje się na dnie szuflad.
 • Wnętrze garderoby można uporządkować za pomocą organizerów na buty, pudełek na akcesoria i kosmetyki oraz wieszaków do zawieszania biżuterii. W ten sposób wszystkie elementy będą zawsze uporządkowane i pod ręką.
Po zakończeniu porządkowania i organizowania garderoby wybieranie codziennych ubrań stanie się bardziej praktyczną i przyjemną czynnością. Niezależnie od tego, czy chcesz wiedzieć, jak zorganizować małą czy dużą szafę, nasze wskazówki mogą ułatwić Ci zadanie.
 • Okresowo przeglądaj swoje ubrania, aby posegregować te, których już nie chcesz – możesz je nawet oddać.
 • Podczas porządkowania garderoby poświęć trochę czasu na opróżnienie wszystkiego, czyszcząc półki i szuflady.

Adrian Miśkiewicz

Posty utworzone 453

Najnowsze posty

Zacznij wpisywać swoje hasło powyżej i naciśnij enter, aby wyszukać. Naciśnij ESC, aby anulować.

Powrót do góry