Sterylizacja butelek dla niemowląt: metody i wskazówki

Sterylizacja butelek dla niemowląt: metody i wskazówki
Rate this post

Jeśli jesteś matką, ojcem, nianią lub opiekunką do dziecka, wiesz, że bezpieczeństwo i zdrowie Twojego dziecka są najważniejsze. Układ odpornościowy noworodków i niemowląt rozwija się stopniowo w ciągu pierwszego roku życia. Dlatego tak ważne jest, aby dezynfekować wszystkie akcesoria, z którymi dziecko ma kontakt, aby uniknąć zarażenia zarazkami i bakteriami, które mogą zaszkodzić jego zdrowiu i rozwojowi.

Utrzymuj w nieskazitelnej czystości akcesoria do karmienia piersią, akcesoria do karmienia i przyjmowania płynów, a także smoczki, laktatory i inne akcesoria higieniczne.

Jeśli przygotowujesz się na przyjście dziecka, warto dowiedzieć się, jakie są możliwości i jak sterylizować butelki. Zebraliśmy poręczny przewodnik zawierający techniki i wskazówki dotyczące prawidłowej sterylizacji butelek, abyś była gotowa na przyjście dziecka na świat. Zanim jednak to zrobisz, dowiedz się, jak bezpiecznie myć butelki dla niemowląt.

Dla bezpieczeństwa dziecka należy regularnie sprawdzać butelki do karmienia i inne akcesoria do karmienia piersią. Sprawdź, czy smoczki są w dobrym stanie, podobnie jak butelki i elementy mocujące – zwłaszcza jeśli są wykonane z tworzywa sztucznego. Częste używanie i pranie może spowodować zużycie i uszkodzenie materiału. Wymień części, które są w złym stanie.

Jak myć butelki dla niemowląt

Przed sterylizacją butelek i innych akcesoriów do karmienia i higieny dziecka należy pamiętać, aby:

 • Należy zapoznać się z instrukcjami producenta.
 • Umyj wszystkie elementy w ciepłej wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości neutralnego detergentu, a następnie wypłucz je w zimnej wodzie.
 • Czyść, zanim pozostałości zdążą zaschnąć.
 • Używaj szczotki do butelek z miękkim, elastycznym włosiem, które dopasowuje się do kształtu butelki i potrafi wyczyścić każdy najmniejszy zakamarek.

Sterylizacja parowa butelek dla niemowląt

Większość sterylizatorów do butelek wykorzystuje parę wodną do zabijania zarazków. Istnieją również urządzenia, które umożliwiają sterylizację butelek w kuchence mikrofalowej. Obie opcje są łatwe w użyciu i mogą sterylizować kilka butelek jednocześnie, co jest dużym ułatwieniem w pierwszych miesiącach. Przestrzeganie zaleceń producenta sprawia, że proces ten nie wymaga żadnej wiedzy:

 1. Napełnić zbiornik wskazaną ilością wody.
 2. Umieść butelki na tacy i pamiętaj o szczelnym zamknięciu pokrywy, aby zapobiec wydostawaniu się pary.
 3. Włącz urządzenie lub włóż je do kuchenki mikrofalowej na wskazany czas.
 4. Przed wyjęciem butelek ze sterylizatora należy je ostudzić. Jeśli nie otworzysz pokrywy, pozostaną one zdezynfekowane przez 6 godzin.
Przeczytaj także:  Jak usunąć tusz z długopisu z ubrań?

Sterylizacja butelek dla niemowląt we wrzącej wodzie

Jest to najbardziej tradycyjna metoda sterylizacji butelek do karmienia i innych przyborów kuchennych. Wszystko, czego potrzebujesz, to garnek i głęboka patelnia wypełniona wodą:

 1. Zanurz kawałki w patelni, upewniając się, że są dobrze zanurzone i nie mają kontaktu z powietrzem.
 2. Na patelni położyć talerz, aby butelki nie unosiły się na powierzchni.
 3. Gotować przez 10 minut.
 4. Pozostawić do ostygnięcia. Jeśli nie wyjmiesz naczynia z patelni, sterylizacja będzie trwała do 6 godzin.

Sterylizacja butelek dla niemowląt w zmywarce do naczyń: 2 w 1

Ponieważ mycie butelek jest ważnym etapem przed ich dezynfekcją, ta metoda 2 w 1 może ułatwić ten proces. Należy jednak sprawdzić, czy po wyjęciu z pralki na butelkach nie pozostał osad, w przeciwnym razie konieczne będzie ponowne ich umycie.

 1. Upewnij się, że butelki można myć w zmywarce do naczyń.
 2. Do pojemników można dokupić tackę, dzięki której nie będą się one kręcić w urządzeniu.
 3. Umieść przedmioty na górnym półce zmywarki.
 4. Wybierz program o temperaturze wyższej niż 80 stopni.
 5. Po zakończeniu pracy urządzenia należy sprawdzić, czy butelki są dokładnie wyczyszczone. W razie potrzeby proces ten należy powtórzyć.

Sterylizacja butelek do karmienia niemowląt

Ta przenośna metoda sterylizacji butelek jest idealna dla podróżujących rodziców i bardzo przydatna, gdy nie ma Cię w domu. Przed wykonaniem poniższych czynności należy zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi opakowania:

 1. Włóż zimną wodę do pojemnika.
 2. Dodaj tabletkę lub płyn dezynfekujący odpowiedni do sterylizacji butelek dla niemowląt i przyborów kuchennych.
 3. Namocz części, które chcesz zdezynfekować, w zimnej wodzie na 30 minut.
 4. Wyjąć z pojemnika. Jest sterylny!
 • Do 12 miesiąca życia należy sterylizować wszystkie akcesoria do karmienia piersią i pielęgnacji niemowląt przed użyciem w sterylizatorze do butelek lub przy użyciu bardziej tradycyjnych metod.
 • Przed sterylizacją butelek dla niemowląt należy je umyć w gorącej wodzie z niewielką ilością detergentu o neutralnym pH.
 • Wdrożenie metody sterylizacji w celu zapewnienia, że wszystkie elementy są wolne od zarazków.

Adrian Miśkiewicz

Posty utworzone 453

Najnowsze posty

Zacznij wpisywać swoje hasło powyżej i naciśnij enter, aby wyszukać. Naciśnij ESC, aby anulować.

Powrót do góry